Krusta ceļš Lielajā piektdienā

Lielajā piektdienā nu jau trešo gadu ir iedibināta tradīcija Jēzus krusta ceļu iziet cauri Rīgas sirdij – Vecrīgai. Šajā notikumā piedalās katoļi, luterāņi un baptisti. Darot to ārpus baznīcas sienām, mēs kļūstam par misionāriem, nesot labo vēsti tiem, kam nav laika ienākt dievnamos, lai to dzirdētu tur. Uz dažām minūtēm noķeram arī viņu uzmanību, lai pastāstītu, kāpēc Latvijā šī ir brīvdiena un šo dienu sauc par Lielo piektdienu. Visu Kristus krusta ceļu veido 14 stacijas, katrā stacijā veltīts laiks īsai apcerei par kādu notikumu šajā ceļā. Mūsu draudzei bija uzticēta 11. stacijas “Jēzus uz krusta” apcere Herdera laukumā.
Mums tika Rakstu vieta no Lk 23,39–43, kur Jēzum pa kreiso un labo roku krustā ir piesisti noziedznieki. Andris Dekants, Reinis Bikše un Mārtiņš Barons izspēlēja īsu ludziņu par to, kas, iespējams, varēja notikt vairākas stundas pirms krustā sišanas. Divas cietuma kameras pustumsā. Pēkšņi blakuskamerā kareivji ieved Barabu. Noziedznieks no blakuskameras vēlas uzzināt, kas ir noticis – kādēļ Baraba tik ātri ir atpakaļ? “Kāds cits,” atskan atbilde no Barabas mutes. Uzzinot, ka vīrs, kurš saņem sitienus Barabas vietā, ir Jēzus, jautātājs ir izbrīnīts, jo kā gan var notiesāt pravieti, kas vēl nesen atdeva acu gaismu kādam nabagam pie Jērikas vārtiem. Pēc mirkļa ierodas kareivji, jo Pilāts vēlas redzēt Barabu. Kad kareivji atgriežas, lai savāktu Barabas mantas, noziedznieks prasa: kur ir Baraba? “Prom. Jēzu sitīs krustā viņa vietā,” atbild kareivis. Tad noziedznieks noslīgst uz ceļiem un saka: “Jēzus?! Baraba?! Ak, Dievs... Kā es gribētu, lai Jēzus būtu nomiris arī manā vietā!” Ierodas kareivji, lai noziedznieku vestu uz nāvessoda izpildes vietu un sistu krustā Jēzum pa labo roku. Un tad viņš izdzird visbrīnišķīgākos vārdus: “Patiesi Es tev saku: šodien tu būsi ar Mani paradīzē." Kurš bija lielāks ieguvējs – Baraba vai šis nezināmais noziedznieks? Kristus ir augšāmcēlies! Patiesi augšāmcēlies!

Līga Dolace