Draudzes kalendārs

„LATVIJA 100”

Gadiem ritot, Jēzus draudzē ir izveidojusies tradīcija sagatavot kalendāru. Ar lielu Dieva žēlastību šo tradīciju ir izdevies turpināt arī šogad.

Rīgas Jēzus ev. lut. draudzes kalendārs 2018. gadam ir veltīts Latvijas simtgadei, ko visi esam aicināti svinēt nākamajā gadā. Citējot Latvijas valsts simtgades svinību sagatavošanas programmā rakstīto, „Latvijas Republikas dibināšana 1918. gada 18. novembrī bija pagrieziena punkts, kas izgaismoja noteiktu politisko ideju un šo ideju īstenotāju izšķirošo lomu Latvijas valsts izveidē. Tas bija brīdis, kad tika izteikta latviešu nācijas valstsgriba un kad šī valstsgriba tika pārbaudīta Neatkarības kara laikā (1919–1920). [..] Latvijas valsts simtgades svinību virsmērķis ir stiprināt Latvijas sabiedrības valstsgribu, piederības sajūtu savai valstij un mīlestību pret savu zemi, rosinot pašorganizējošus procesus un sadarbību. [..] Latvijas valsts simtgades svinību virsmērķa sasniegšanai izvirzīti uzdevumi: cildināt Latvijas dabas skaistumu, kultūras daudzveidību un latviešu valodu; daudzināt Latvijas cilvēku talantus, izcilību, uzņēmīgumu un sasniegumus.” Tie nav vienīgie programmā norādītie uzdevumi, bet tieši šos kalendāra veidotāji izvēlējās kā vadlīnijas 2018. gada kalendāra sagatavošanas procesā.

2018. gada kalendārā ir izmantots fonts jeb burtveidols “Cirulis Display” (http://getcirulis.com), kas radīts, iedvesmojoties no latviešu mākslinieka, grafiķa, gleznotāja un lietišķās mākslas meistara Anša Cīruļa (1883–1942) rokraksta, un kas ir īpaši radīts Latvijas simtgades gaidās. Katru kalendāra lapu vizuāli bagātina Latvijas piederības zīme, kuras lietojums ir saskaņots ar Latvijas valsts simtgades biroju (http://lv100.lv). Latvijas valsts simtgades grafisko zīmi veido uzraksts „Latvija”, valsts karogs un cipars „100” ar integrētu bezgalības simbolu – nepārtrauktu jaunradīšanas ciklu. Arī tās pamatā ir fonts „Cirulis Display”.

Fotogrāfijas ir atlasītas vietnē momenti.lv, kur tiek apkopotas tikai Latvijā uzņemtas fotogrāfijas. Tās veido skaistu atmiņu krātuvi, kurā ikviens var smelties prieku un lepnumu par Latvijas talantīgajiem cilvēkiem, kuri iemūžina savu dzimto zemi.

Līdzās kalendārajai daļai – datumiem, vārdadienām, valsts un Baznīcas svētku dienām – visa gada garumā būs iespēja lasīt latviešu dzejnieka Leonīda Breikša (1908–1942) dzejoli „Lūgšana”, kura izmantošana kalendārā ir saskaņota ar AKKA/LAA. Leonīds Breikšs ir pazīstams ar savu patriotisko dzeju, ko caurvij ticība Dievam un lūgšanas.

„Augstais un mūžīgais Dievs,

Mani gaišu un saulainu dari:

Vienīgais Tu to vari.

Liec,

Lai mana dvēsele klusi

Izplaukst kā zieds –

Izplaukst uz Tavu pusi.”

Latvijas valsts simtgade ir vērienīgākais notikums mūsdienu Latvijas vēsturē. Tā ir mūsu „iespēja godam un cienīgi, lepni un priecīgi svinēt valsts simto dzimšanas dienu, izstāstīt Latvijas stāstu un veidot nākotnes Latviju” (citāts no http://lv100.lv).

Priecājamies, ka arī mēs, Jēzus draudze, varam piedalīties Latvijas valsts simtgades svinībās! Kalendāru varēs iegādāties draudzes grāmatu galdā, kancelejā pie lietvedes, kā arī veikalos „Ihtis” un „Amnis”.

Vita Macate