Atskats uz ekskursiju

Draudzes ekskursija uz Liepāju un Klaipēdu.

Tālajā 1982. gada vasarā kopā ar brāļiem un māsām un mūsu mīļo draudzes brāli Robertiņu pirmo reizi biju Liepājā ciemos pie kristīgiem jauniešiem no Liepājas Krusta baznīcas. Šis brauciens bija aizsākums vēl citiem braucieniem uz Liepāju, kā arī iemesls tam, lai šie jaunieši no Liepājas brauktu ciemos pie mums uz Rīgu.

Šogad mūsu draudzes vasaras ekskursijas pirmais mērķis bija Liepāja un pirmā apskates vieta – Liepājas Karosta, vieta, kur es biju pirmo reizi un par kuras eksistenci tālajos astoņdesmitajos man nebija ne mazākās nojausmas. Iedomājoties, ka reiz Karostas manēžā dzīroja un līksmoja vairāk nekā tūkstotis svešas armijas pārstāvju, par kuriem pašiem liepājniekiem, iespējams, bija visnotaļ miglains priekšstats, pārņem dīvaina sajūta. Tāpat dīvaina sajūta pārņem, apmeklējot Liepājas Svētā Nikolaja pareizticīgo Jūras katedrāli, kuras iesvētīšanas brīdī 1903. gadā klāt esot bijis pats cars Nikolajs. Šī celtne ir lielākā pareizticīgo baznīca Latvijā, taču tās atrašanās vieta patiesi mulsina. Savdabīgas emocijas izraisa arī 2000. gadā Liepājā no pasaules izstādes „EXPO 2000” nonākusī Svētā Meinarda katoļu baznīca, kas 2000. gadā minētajā izstādē esot kalpojusi kā Vatikāna paviljons. Celtne acīmredzami nav celta tā, lai stāvētu gadsimtiem ilgi, un jau tagad tai manāmas laika zoba atstātās pēdas. Turklāt vasarā šajā celtnē ir ļoti karsti, bet ziemā – auksti. Mūsu apmeklējuma laikā sajūta bija tāda, it kā mēs atrastos kādā tropu mājā vai siltumnīcā. Ir bijuši gadījumi, ka priesteris mises laikā paģībst.

Vēl Liepāja mūs iepriecināja ar ērģeļu mūzikas koncertu Sv. Trīsvienības baznīcā. Apmeklējām Liepājas moderno un nesen, 2015. gada nogalē, atvērto koncertzāli „Lielais Dzintars”, kuras interjers tiešām pārsteidz. Pabijām piemiņas un satikšanās vietā „Spoku koks”. Tā zaros var pamanīt paslēptus piecus mūzikas instrumentu apveidus, un no četriem soliem, kas ir ap koku, skan grupas „Līvi” reiz tik populārās dziesmas.

Bijām arī Liepājas pludmalē, kas man lika atcerēties, kā mēs astoņdesmitajos gados te nācām un jūras krastā skatījāmies traktora izveidotās smilšu vagas. Naktī neviens taču nedrīkstēja aizpeldēt uz Zviedriju! Ekskursijas pirmās dienas izskaņā priecīgi baudījām kopīgu vakara mielastu zālienā netālu no jūras.

Ekskursijas otrās dienas galvenais mērķis bija Klaipēdas Jūras muzeja un delfinārija apmeklējums. Pēc trīsarpus gadus ilgas rekonstrukcijas Jūras muzejs ir ieguvis jaunu veidolu, un bija prieks to izbaudīt. Iespaidīgs bija arī pusstundu garais delfīnu šovs. Pirms atgriešanās Latvijā apmeklējām Krustu kalnu un tam blakus esošo franciskāņu klosteri, kurā pašlaik pastāvīgi uzturoties divi vīri.

Abas ekskursijas dienas bija vasarīgi siltas un brīžiem pat karstas, un gribas domāt, ka ikvienam ekskursijas dalībniekam par šo braucienu saglabāsies siltas un gaišas atmiņas. Vēl šīs ekskursijas īpašā pazīme bija tā, ka gandrīz tāpat, kā tas bija ierasts tālajos astoņdesmitajos, mēs ceļā ļoti daudz dziedājām.

Sirsnīgs paldies ekskursijas organizētājiem un īstenotājiem! Sirsnīgs paldies ikvienam mūsu grupas dalībniekam par divām kopā jauki pavadītajām dienām!

Kristus mīlestībā

Uldis Alpe